Блог

02.04.2025
Фаворити: най-добрите ергономични раници за бебета още от първия месец

Ако четете тази класация, то най-вероятно сте чували за бебеносене, а може би сте чели доста, а нищо чудно и да сте носили бебе. Затова си позволихме да формираме тази своеобразна класация на най-добрите ергономични раници, с които можем да бебеносим от най-ранна възраст – още от първия месец.

Носенето на бебето и малкото дете има чисто прагматични ползи. Ръцете на родителите остават свободни за свършването на ежедневни задачи, докато малкото човече все пак е уютно сгушено в любяща прегръдка. Освен това бебеносенето със сигурност е по-лесно и по-практично от бутането на количка. Безценно е – в блоковете без удобен достъп до асансьор, по разбитите тротоари на градските улици, по време на разходка по екопътеки и планини, при пътуване през летища и гарови терминали.

Има обаче по-съществена причина да носим своето бебе. Това е спокойствието и развитието на самото дете. Сгушените в прегръдка мъничета са много по-спокойни и спят по-пълноценно. Те плачат по-малко. По-лесно преминават през тежките периоди на коликите и никненето на зъби. От височината на прегръдката на мама и тати опознават света много по-добре – и взаимодействията с него. Физически се развиват по-динамично, защото мускулите им укрепват по-бързо.

Хайде сега на въпроса - с какво да носим. Ето нашата скромна класация на най-добрите ергономични раници, които препоръчваме за носене на бебета още от първия месец.

No 1 ергономична раница за едрородени и бързорастящи бебоци

Little Frog Prime е фаворит, когато става дума за носене на малки на възраст бебета, родени едри, както и за такива, които растат и наддават много бързо. Това е модел с дълбока седалка, в която бебето ще застане комфортно, дори ако е 5-5,5 кг. още на първия месец. В същото време раницата е проектирана да „расте“ заедно с бебето – при това доста. Нейната платка се разпъва значително и като ширина, и като дължина, така че няма да омалее скоро.

Да, тази ергономична раница действително е подходяща за носене още от първия месец, защото конструкцията й е с двойна функция*. Презрамките са дълги и с много дълга „тапицирана“ зона, така че прилягат дори на много едри и високи родители. Могат да се закопчават и кръстосано.

С Prime можем да носим детето и на гръб. Това е възможно, когато бебето вече може да седи самостоятелно в седеж.

Запознайте се с нашите предложения за Little Frog Prime.

No 1 ергономична раница за много слаби родители

Слабото телосложение е предизвикателство при избора на ергономична раница, защото дамите с такава телесна конструкция имат фини и компактни рамене. Фаворит в такива случаи е Isara Quick. Нейните тесни и прави презрамки прилягат идеално на всяко рамо, дори най-компактното.

Isara Quick е сред най-добрите ергономични раници, с които бебето може да се носи още от първия месец. Конструкцията на модела е такава, че не оказва натиск върху гръбчето на бебето – то остава свободно извито, нищо не го притиска.

Макар че е регулируема, тази раница създава усещането, че е крайно семпла и „нищо по нея не се налага да се пипа“, за да се настройва. Все пак с порастването на бебето се налага да се настройва – но това става лесно и бързо с велкро-лентите.

Освен класическата версия с презрамки с катарами (Full Buckle) Isara Quick има и версия с текстилни презрамки, които се връзват кръстосано, подобно на мей-тай носилките (Half Buckle).

Запознайте се с нашите предложения за Isara Quick Full Buckle.

No 1 ергономична раница за родители със заоблени рамене

Neko Switch Baby Size е един от малкото модели на пазара с извити презрамки. Това ги прави извънредно удобни за бебеносещи родители с по-заоблени рамене. Извитите презрамки прилягат на подобно телосложение много по-ефективно от традиционната права презрамка.

С Neko Switch бебето може да се носи още от първия месец, тъй като тя е с двойна функция. Спокойно може да се определи като модел с най-много и най-богати възможности за регулиране, така че да расте заедно с бебето и да служи дълго. Тук дори дължината на качулката може да се променя! Богатият избор на десени се възползва от изобилието на платове в Турция – текстилната столица на света.

Базовата версия на Neko Switch е с презрамки с катарами (Full Buckle), но има и модификация с текстилни презрамки за кръстосано връзване (Half Buckle), която е подходяща за бебеносещите дами с по-едър бюст.

Запознайте се с нашите предложения за Neko Switch Baby Size.

No 1 ергономична раница за високи родители

Baby Monkey Regolo е идеалната раница за носене на бебе за родители с ръст над 170 см. Тя е с двойна функция – има закопчаване към колана и към платката.

Това, което отличава Baby Monkey Regolo от всички останали, е нейният широк, масивен колан. Той е по-широк в сравнение с други колани, здрав и твърд е и помага значително в разпределянето на тежестта на детето, прехвърляйки част от нея върху ханша. Разбира се, че всички колани правят това, но колкото по-широк и масивен е коланът, толкова по-добре го постига. Тогава и на раменете е много по-леко, а продължителното носене не изморява гърба.

Baby Monkey Regolo се произвежда в Италия и съвсем очаквано цветовете и десените са жизнерадостни и темпераментни. Тази раница също е регулируема и е проектирана да расте заедно с детето, включително и да позволява носене на гръб след шестия месец.

Разгледайте нашите предложения за Baby Monkey Regolo.

* - двойна функция: раницата позволява два вида закопчаване на презрамките: към колана и към платката. Закопчаването към колана се използва при малки бебета под 4 месеца. При по-големите бебета, когато вече могат да се преобръщат от гръб по корем и от корем по гръб, се прилага закопчаване към платката.

Виж още
02.04.2025
Little Frog Prime: ергономична раница за големите малки юначета

Какво иска човек от ергономичната раница за носене на бебе? Да е удобна, да е от естествена материя, да расте заедно с детето и да служи колкото се може по-дълго. Изработена от нежен и ефирен слингов плат, Little Frog Prime приляга добре на всяко телосложение, а с голямата си платка е готова да носи големите на ръст и тегло малки юначета чак до предучилищна възраст.

Поляците, изглежда, са едри хора. И бебетата им явно са едри. Затова и ергономичната раница Little Frog Prime е проектирана да носи големи – като височина и като тегло – бебета. Тя е хибридна, така че с нея може да се започне още най-ранна възраст, а после постепенно „расте“ заедно с детето.

Регулируема до неузнаваемост

Little Frog Prime е впечатляваща със способността си да „мащабира“ платката й, така че да може да пасне и на малко бебе, и на доста по-големичко дете, което вече може да ходи и дори да посещава ясла или градина. При максимално свиване в основата платката е годна да прилегне на разкрача на малко бебе – тя става 16 сантиметра в ширина. С порстването на детето, когато се удължават и бедрата, Prime расте, достигайки максимална ширина 37 см.

Също толкова гъвкава е Prime и по отношение на височината на платката. При пределно скъсяване тя става 33-сантиметрова и в нея може да влезе бебе на месец или месец и нещо. С времето обаче платката може да се разпъне, за да достигне 44 сантиметра.

Подобни цифри са трудни да си ги представим като реално приложение, но ще споделим, че в практиката сме видели в тази раница да сядат бебета на по месец или месец и нещо, но дълбочината на платката позволява раницата да се използва до възраст, за която повечето производители имат друга категория – „тодлър“.

Хибридна конструкция

Тъй като има хибридно закопчаване, тази раница е подходяща дори за малки бебета, стига да имат 4 килограма тегло. Хибридното закопчаване позволява презрамката да се закопчава по два начина: или към колана, или ктм самата платка. Закопчаването към колана се използва докъм четвъртия месец, но не е грешно да се прилага и подо по-късно. Всъщност, това е най-удобният вариант за носене при дами с едър бюст, които не биха се чувствали комфортно ремъците да преминават под мишниците им.

Твърд, но мек колан

Безопасност

Носене на гръб

Виж още
02.04.2025
Manduca Twist или Hopediz Primeo?

Хибридните носилки за новородено бебе безспорно имат своите предимства: поставят се лесно, могат да се използват по-дълго от слинг и са по-проветриви, което ги прави предпочитани в по-топлото време. Manduca Twist и Hoppediz Primeo са две хибридни носилки за новородени бебета, за които често срещаме въпроса коя е по-подходяща?

Специално за новородено

Както вече споменахме, и двете носилки са проектирани специално за новородени бебета. Като конструкция те взимат най-доброто от слинга и ергономичната раница. Платката им обаче е по-малка от класическа ерго-раница – подходяща за малкото тяло на новороденото бебе.

И двата модела имат текстилни презрамки. Те нямат дебела „тапицерия“. Това прави носилките по-близки до слинга, отколкото до ергономичната раница. Презрамките се кръстосват зад гърба, на нивото на плешките ни – и тук откриваме прилика със слинга.

Важно е да знаем, че при носилките за новородени презрамките, след преминаването по рамото и по гърба, се спускат надолу към колана, а не се захващат отново към платката. Вместо това те се закачват или връзват при колана. Това позволява гръбнакът на бебето да остане свободно извит.

И двете носилки са проектирани така, че да поддържат здравословното развитие на тазобедрените стави. Когато сложим бебе в коя да е от тези носилки, виждаме, че крачетата застават в ергономичната позиция „М“, при която коленцата са по-високо от дупето, насочени към тялото на бебеносещия.

С какво тогава се различават?

Минимална възраст на бебето

Hoppediz Primeo е проектирана за новородени, дори и такива с по-ниско тегло: тя може да се използва от 2,5 кг. нататък. Затова при нея платката е видимо доста малка.

Manduca Twist е с малко по-голяма платка. Желателно е бебето да има 3,3 кг., за да може да се носи с тази носилка. По-голямата платка означава и, че можем да носим бебето малко по-дълго от гледна точка на възраст.

Регулиране на панела

Когато вземем в ръка Hoppediz Primeo, веднага правят впечатление две двойки шнурове, прихванати с пристегач, разположени близо до колана. За какво са те?! С тях се регулира ширината на основата на платката, за да съответства на разкрача на бебето. Едната двойка шнурове свива самия колан. Когато ги стегнем, той се скъсява. При това коланът образува чупка, чието „острие“ сочи надолу. Това го прави много елегантен. От друга страна този елегантен дизайн може да се окаже некомфортен за някои дами, тъй като заостреният му връх сочи надолу към корема.

Втората двойка шнурове свива самата платката в областта под свивките на крачетата на бебето.

Никакви шнурове и никакво регулиране обаче няма при Manduca Twist. Дали това е пропуск? В никакъв случай. Нейната конструкция е коренно различна. Панелът при Manduca Twist има формата на „джоб“ или „хамак“, в който бебето потъва. За да се случи това, още при поставянето на бебето в носилката е важно да подпъхнем долния край на „хамака“ под чатала, така че дупето да влезе в платката и да я изпълни. Когато това се случи, платката удобно обхваща дупето и бедрата на детето. Тогава тялото му застава в позиция „М“.

Ремъци или текстилни ленти

Драстична разлика между Hoppediz Primeo и Manduca Twist намираме в завършека на техните презрамки.

При Hoppediz Primeo те завършват с ремъци с каратами, които се закопчават с отчетливо щракване. Това е така наречената „full buckle” конструкция, както подчертава и самият производител.

При Manduca текстилните ивици на всяка презрамка са дълги – подобно на краищата на шал – и се връзват като шал около кръста, върху колана. Подобно е връзването на презрамките на „мей-тай“ носилките. Нашата препоръка е дамите да връзват ивиците на възел зад гърба си, при кръста.

Колан

Друга драстична разлика намираме при коланите на двата модела.

Мек и лек, съвсем лек е коланът на Manduca Twist. Той е почти като текстилния колан на панталон или пола. Лесно се огъва и почти не се усеща на кръста.

Hoppediz Primeo има твърд колан. Твърдите колани понасят тежестта по-добре и я разпределят по-добре върху тялото. Така частично освобождават раменете ни от тежестта на детското тяло, което тепърва ще натежава. Твърдостта следва да ни осигури по-дълъг диапазон на носене.

От друга страна обаче твърдият колан може да се окаже неудобен за някои дами, тъй като „претрива“ кожата в областта на тазобедрената кост. Освен това, както стана дума, в свито състояние той се заостря надолу към корема, а това, в съчетание с твърдостта, може да е некомфортно за някои видове телосложение.

Виж още
28.03.2025
Neko Tiny vs Manduca Twist

Neko Tiny и Manduca Twist са две хибридни носилки за новородени бебета, достойни съперници на слинга при носенето на най-мъничките ни дечица. По какво обаче си приличат и в какво се различават двата модела?

Специално за новородено

Както вече сте се досетили, и двете носилки са проектирани специално за новородени бебета. Макар визуално да наподобяват ергономична раница, при тях платката при тях е по-малка – за мъничкото телце на новороденото.

И у двата модела презрамките са текстилни, без дебела подплата – в това отношение те приличат много повече на слинг, отколкото на раница. И при двата модела тези текстилни презрамки се се кръстосват зад гърба – още една прилика със слинга.

Изключително важно е се знае, че презрамките – след като преминат по рамото и после по гърба – не се захващат отново към платката, а за или около колана. По този начин се щади гръбнакът на бебето.

И двете носилки са проектирани така, че да гарантират здравословното развитие на тазобедрентие стави. Те са сертифицирани от Международния институт за тазобедрена дисплазия. Когато погледнем бебе, сложено в някоя от тези две носилки, лесно можем да видим как неговите крачета застават в позиция „М“.

С какво тогава се различават?

Ремъци vs текстилни ленти

Най-очевидната разлика между Neko Tiny и Manduca Twist е в завършека на техните презрамки.
При Neko Tiny те завършват с ремъци с катарами, които се закопчават с отчетливо щракване. Важно е да отбележим, че през първия месец на бебето по-удачно е закопчаването им една за друга отпред, пред колана, а след първия месец – към катарами на самия колан.

При Manduca текстилните ивици на всяка презрамка продължават „безкрайно“ – те са дълги като краищата на шал и се връзват като шал. Нашата препоръка е дамите да връзват възела зад гърба си, в зоната на кръста.

Платка (носещ панел)

Neko Tiny е тази хибридна носилка, която е подходяща за най-малките бебета: от 2,5 кг. нататък. Тя е проектирана с мисъл за бебчетата, родени с ниско тегло. Затова тук платката е видимо доста малка.

Manduca Twist е с малко по-голяма платка. Бебето е добре да има 3,3 кг., за да може да се носи с тази носилка. По-голямата платка означава и, че можем да носим бебето малко по-дълго от гледна точка на възраст.

Платката е изградена от два прошити слоя плат при Neko Tiny, докато Manduca Twist е еднопластова. Това понякога създава впечатлението, че е по-„лятна“. Реално в двата случая конструкцията е проветрива, но това се дължи по-скоро на свободните пространства ръчичките и крачетата на детето, така че и двете са подходящи за лято.

Колан

И двете носилки за новородено имат мек колан, който се връзва на кръста. Той е съвсем лек и тънък при Manduca Twist, почти като текстилния колан на панталон или пола. При Neko Tiny е подплатен с пухкава пяна, което го прави визуално по-дебел и една идея по-плътен като усещане от този на Manduca Twist.

Поддръжка на главата

И в двете носилки е предвидена допълнителна подкрепа за главата на бебето. Горната част на Manduca Twist е удебелена и подплатена подобно на яка. Тя се прегъва на две и по този начин осигурява опора под тила на детето. При Neko Tiny поддръжката се постига чрез качулката. Тя се навива на руло и двойките текстилни шнурчета в двата й края се привързват към презрамките.

Виж още
06.01.2025
Мога ли да нося бебето си в ергономична раница втора ръка?

Бебетата растат смайващо бързо и много често стигаме до решението да подарим неизносените им дрешки на други семейства, чиито дечица са по-малки. Подобно нещо се случва и с ергономичните раници за носене на децата. Когато децата ги „надраснат“, раниците, които са здрави и запазени, често биват подарявани – на братя и сестри, на приятели, на съседи и добри познати. Можем ли да носим бебето си в ергономична раница втора ръка? Това е нашият съвет: допитайте се до консултант, преди да купите - а не след това.

Множество изследвания доказват, че носенето на бебето близо до тялото на родителя укрепва връзката между детето и родителите, облекчава дискомфорта при колики и никнене на зъбки, насърчава речевото развитие. Същевременно това позволява майката или таткото да разполага със свободни ръце за справянето с рутинни дребни задачи. При придобиването на ергономична раница втора ръка конструкцията следва да бъде внимателно инспектирана. Родителите е добре проверят за прекомерно износване на текстила, здравината на катарамите и ремъците, закопчалките, които държат коша, колана.

Но дори да се уверим, че всичко е здраво, това не е гаранция, че ще можем да носим своето бебе в ергономична раница втора ръка. Причината е основно в това, че всички ние сме различни като телосложение. Следователно конструкция, която е прилягала отлично на едного, може да е неудобна и понякога дори напълно неадекватна за другиго.

Ръстът

Ръстът на майката е един от ключовите фактори, по които се различаваме. Заради различния ръст може да се окаже, че нашата ергономична раница втора ръка е неудобна. Например, раница с дълги презрамки, която пасва отлично на висок човек, може да се окаже абсолютно непригодна за ниска на ръст майка. В някои случаи презрамките просто не могат да се скъсят достатъчно, дори да бъдат свити до позиция „минимум“. Тогава бебето ще увисва ниско спрямо тялото на родителя. Вместо пред гърдите му, бебето ще застава пред корема, което прави носенето неудобно и за детето, и за възрастния.

Рамене и раменна гъвкавост

Конструкцията на раменете на родителя също има значение: не всяка раница приляга еднакво на различните типове рамене. Раница с широка презрамка не би застанала добре на крехка дама с компактни рамене.

Освен ширината на рамената, значение има и тяхната форма. Хората с по-остри, „правоъгълни“ рамене като цяло нямат съществен проблем, при тях почти всички модели прилягат добре. Заоблените рамене обаче изискват по-специфична конструкция на презрамките. Значителна част от производителите на ергономични раници разработват модели с извита презрамка, която навлиза по-навътре в зоната на гърба – двете презрамки се „сближават“ в областта на плешките на носещия родител.

Друг фактор на различие е височината на ремъка, скрепващ презрамките една към друга в зоната на гърба. Този ремък се закопчава с оглед безопасност, най-често катарама или магнитна закопчалка. Но това изисква да се пресегнем и достигнем до средата на гърба си – докъм зоната между плешките. Има хора с гъвкави стави, които с лекота се пресягат зад главата си и могат да достигнат до средата на гърба си с длан; има обаче и хора, които не могат да стигнат по-далеч от основата на врата си. Това е въпрос на физиологични дадености, които не можем да променим. Ала ергономична раница втора ръка, която е с ниско разположен свързващ ремък, би била неудобна и дори невъзможна за ползване от човек, който не може да се пресегне толкова назад към гърба си.

Тазовите кости

Тазовите кости също са фактор за удобството на раницата. При хора с „остра“ телесна конструкция, когато тазовите кости са ясно изразени и „изпъкнали“, един твърд колан на ергономичната раница би бил неудобен – той ще опира остро в „кокала“. Ако имаме подобно телосложение и вземем ергономична раница втора ръка от семейство, в което родителите нямат толкова изпъкнали тазови кости, дълго ще се чудим защо тази раница ни е неудобна, „опира“, „ръби“ и създава дискомфорт.

Има ли адекватно решение?

Както става ясно, изборът на ергономична раница е изключително индивидуален, твърде много зависещ от личните физически дадености на бебеносещия родител. Естествено, че значение има и самото дете. Например, едно едро бебе, носено от нисичка и слабичка майка, поставя много изисквания към ергономичната раница.

Изборът става още по-сложен тогава, когато и двамата родители носят бебето, защото неизбежно телосложението им е различно. Тогава конструкцията и компонентите на носилката трябва да са с огромни възможности за регулиране и бързо пренастройване.

Ето защо твърде рядко се случва ергономична раница втора ръка да приляга добре и на второто бебеносещо семейство.

От друга страна точно с това можем да бъде полезни ние, консултантите по бебеносене. Преди да купите (или приемете за подарък) ергономична раница от семейство, което вече няма нужда от нея, най-добре е да се допитате до консултант дали конкретният модел би бил удачен спрямо личните Ви физически данни. Идеалният случай предполага да изпробвате раницата в присъствието на консултант, за да Ви помогне да я регулирате и да прецените дали конструкцията й приляга на собствената ви физика.

Подобна практика съществува, например, при покупка на автомобил втора ръка. Мнозина купувачи ангажират (най-често срещу хонорар) механик, който да ги придружи при огледа и тестването на колата, преди да сключат сделка с продавача. Можем да заимстваме добрата практика, защото носенето на бебето трябва да е безопасно за детето и удобно за него и родителите.

Виж още
06.01.2025
Анна Влаева: добре е родителите навреме да решат как ще поставят екраните в ежедневието на детето

До 3-годишна възраст на детето нито един вид дигитално устройство с екран не е полезен за бебето. Употребата на дисплеи за усмиряване на немирните деца е откровено вредно – то води до пристрастяване и до т. нар. „екранен аутизъм“. От тази гледна точка е желателно родителите отрано да вземат решение как ще позиционират екраните в ежедневието на детето, съветва Анна Влаева, специалист и консултант по ранно детско развитие.

„Дали е редно да занимаваме детето чрез екран? Не, не е. Точно това е причината за явлението, което в днешно време се наблюдава сред децата и се нарича „цифров аутизъм“ или „екранен аутизъм“, казва Влаева.

Причини за екранния аутизъм

Защо се случва така? „Ако бебето и малкото дете често се развлича с екранни забавления, то развива пристрастеност,“ казва Влаева. Механизмът е доста семпъл: на екрана всичко е цветно, шарено, ярко, бързо и се случва „от самосебе си“. Лесно е. Мозъкът не полага никакво усилие: той не се напряга да разпознава, да запаметява, да съпоставя, да разбира. На дисплея всичко е концентрирано. „Там има много по-ярки цветове, отколкото в природата, има много по-наситена информация, дори звукова, има много по-добра резолюция. Мозъкът се научава: „аха, взимай информация оттам“, казва Влаева.

Фактът, че за много семейства смартфонът е единственият начин да овладеят поведението на детето, е истински бич, категорична е специалистката по ранно детско развитие. „Детето е мирно само пред телефон. Страшно много хора хранят детето си с помощта на смартфон, държат детето спокойно само с помощта на смартфон. В тези случаи можем да говорим за пристрастеност. Колкото и силна дума да е това, ситуацията не би трябвало да е такава“.

Все пак понякога е приемливо да забавляваме детето чрез смартфон

Има, разбира се, и изключения. Понякога можем да си позволим да ангажираме вниманието на детето с концентрираните образи на смартфон или таблет. Осъзнатите родители знаят добре тези сценарии. „Филмчетата, телефонът, песничките – всичките могат да бъдат изключително полезни инструменти в определени моменти, като например този: детето е с 40 градуса температура и трябва да стои с компрес на главата. За да го успокоим в този тежък момент, да, можем да му дадем телефон,“ посочва Анна Влаева. Решението е въпрос на сравнителни предимства и недостатъци. Ето още един пример: „Ако имаме път от София до Русе, а има задръсвтане по средата на магистралата – нормално е детето да няма търпение. То не разбира какво се случва, не може да си наложи да чака. Тогава мултимедията е един прекрасен инструмент, с който да го задържим спокойно“.

Навременна преценка

Какъв е изводът? Желателно е още преди появата на детето на бял свят родителите да коментират помежду си и да имат ясна, готова идея какво ще „правят“ с екраните в дома си. Те трябва да преценят какви са рисковете, ползите, потенциалите. „Има хора, които изобщо не ползват вкъщи екрани – просто такава им е професията. Съществуват и други хора, които са всеки ден пред монитора. Просто работата им го изисква. Би следвало такива семейства по различен начин да поставят екраните в ежедневието на детето,“ казва Влаева.

Хората, чиято работа изисква да стоят пред монитора, ще трябва да прецизират решението си по-внимателно. Ако детето наблюдава родителя си да прави „нещо“ пред дисплея, но на самото дете това е напълно забранено, ситуацията би нанесла много по-голяма щета за семейството, казва специалистката. „Детето си казва, „аха, те си играят с нещо много интересно, пък на мен не ми го дават“ - и в резултат на това се създава подозрение и недоверие към родителя“. В подобни случаи е редно родителите, които работят от къщи и пред екран, да помислят как да дадат на детето си добре премерено позволение да има известен достъп до дигиталните устройства в дома.

Виж още
06.01.2025
Ралица Касимова: младите семейства търсят чиста храна за бебето си - но и за себе си

Преди да се роди бебе в семейството, бъдещите родители внимават с какво се храни бременната жена, за да не навреди на очакваното дете. Но когато то се появи на бял свят, хората изцяло преосмислят с какво се хранят. Нагласата се преобръща. Семействата започват съзнателно да търсят чиста храна за бебето си – и за самите себе си. Това сподели по време на форума „Спокойни бебета“ Ралица Касимова, съосновател на "Хранкооп София" – организацията, която провежда фермерски пазари в столицата и редица големи градове в страната.

„Когато видя млади семейства по пазарите, се радвам много. Това говори за осъзнат избор, хората който са направили – избор за своето здраве и здравето на поколението“, казва Касимова. „Когато човек погледне посетителите, това са преимуществено млади семейства с бебета и деца“. Своите наблюдения Касимова базира на над 10 години организиране на ежеседмични фермерски пазари и над 13 години функциониране на кооператива „Хранкооп София“.

Нещо повече от пазаруване

От самото си начало „Хранкооп София“ дава заявка, че работи с подбрани, качествени производители. Всички те предлагат екологична чиста продукция. Организацията контролира предлагането, но преди всичко насърчава личния контакт производител-купувач. „Много хора, преди да дойдат при нас, а и доста след като започнат да пазаруват редовно, всъщност не подозират, че при нас има задължително условие. Това е: зад щанда да да стои самият производител! Може да е самият той или член на семейството му, на стопанството,“ казва Касимова.

С течение на времето това изгражда жива връзка между фермерите и техните потребители. Познанствата постепенно еволюират в приятелства. „За потребителите е важно, разбира се, да знаят кой произвежда храната им – тази, която дават на децата си. А за производителите е изключително зареждащо. Окриляващо е да познават хората, които купуват продуктите им. те виждат жени с коремчета, после с бебета и после с вече подрастващи деца, които щъкат по пазарите! Възникват дори отношения, при които даден производител казва, „този клиент обича нещо, аз ще му го запазя, въпреки че той ще дойде по-късно на пазара“, казва Касимова. Понякога потребителите дори ходят на гости на фермерите.

Осъзнато родителство

„Родителите, които виждаме на пазарите, са активни потребители. Те са много информирани родители. За тях е много важно от кого какво купуват. Знаят, че инвестират в здравето си и това на децата си,“ казва съоснователката на фермерските пазари. „Това е една от причините, заради които ние държим именно производителите да бъдат зад щанда. Така потребителите могат максимално точно, ясно и от извора да получават информация за подбора на чиста храна за бебето, за себе си, за семейството“.

Хората се образоват, интересуват се и осъзнават повече. „И много ми се иска да допринасяме за това. Често ми се случва да получавам обаждания от потребители от страната, които търсят продукти за захранване на бебе. Съдействам им винаги както мога. Гледам или да изпратим с куриер, или да ги свържа с местни производители, които живеят наблизо, за да ги зареждат. Още когато влязох в тази организация, аз се зарекох, че каквото зависи от мен – ще го сторя, за да помагам на хората да имат достъп до качествена храна.“

Виж още
06.01.2025
Тони Калушкова: намерете си помощници в домакинството, преди да се роди бебето

Младите семейства имат интерес да си намерят помощници за домакинската работа, преди да се роди бебето им и да дойде у дома. Родилката е жена, която има нужда от грижа, а не от нужда да обгрижва околните и дома. Важно е някой да я отмени в рутинните домакински задължения. Стремежът на младите жени да се справят с всичко сами често коства собственото им здраве, казва Тони Калушкова, акушерка и създател на центъра за родители „Happy Mums“ във Велико Търново.

Храненето след раждане

Малко се знае за това как трябва да се храни жената, която току-що е родила дете. Нейната диета съвсем не е това, което сме знаело много години наред, разказа Тони Калушкова по време на форума „Спокойни бебета“ 2024.

„Нейното хранене след раждане е коренно различно от храненето през бременността. В този период чисто физиологично тялото работи по съвсем различен начин. То е в стрес, в ситуация от вида „бий се или бягай“ - независимо как е протекло раждането“, казва Калушкова.

Непосредствено след раждането, по думите на Калушкова, храносмислането е забавено. Намалели са стомашните сокове и ензими. „В началото след раждането добре е храната да е топла, прясно готвена. Особено през първите 6 седмици. Не е желателно да се приема студена храна, защото тялото няма енергийния ресурс да се справи с нейната обработка"."

Връщане на добрата форма

Повечето майки много бързат да се „върнат във форма“ след раждането на детето си, тоест да правят всичко, което са вършели и преди да се роди бебето. Това не е лош стремеж, но като всяко друго нещо прибързването може да коства висока цена. „Обществото наложи вярването, че дори след раждането жената може да се справя сама с всичко – и че трябва да се справя! Жените искат бързо да се върнат към предишния си начин на живот. Но периодът след раждането не е добро време за тази работа. Нужно е време,“ казва акушерката с дългогодишен опит.

Не е страшно да поискаш подкрепа, страшно е да не поискаш

„Забелязвам в практиката си, че семействата искат сами да отглеждат децата си. Сякаш изгубихме способността си да поискаме подкрепа,“ казва Калушкова. „Да, знам, че съществуват известни конфронтации между поколенията. Но тези различия могат да бъдат изяснени предварително. Горещо насърчавам жените да си осигурят подкрепа за времето след пристигането на бебето у дома“. Тази подкрепа може да дойде от майката на родилката, от свекърва й, сестри, братовчедки, близки приятелки.

Семейството може да си наеме дула или пък домашна помощница. При всички случаи не е добра идея младите майки да се опитват да се справят с всичко самички. „Да, една жена би могла. И аз съм могла. Във всеки момент, в който децата ми спяха, аз се вихрех – готвех в кухнята, чистех къщата,“ споделя акушерката от старопрестолния град. Казва, че това свръхнатоварване й е донесло здравословни проблеми, открити по-късно.

Младата майка има нужда да бъде обгрижвана

„На практика за жената след раждането някой трябва да се грижи, а не обратното – тя да се грижи за всичко,“ категорична е Тони Калушкова. Помощта на татковците, разбира се, е безценна. Това, което все пак липсва, е разбирането, че точно около раждането на бебето едно младо семейство най-малко има нужда от пределна самостоятелност и дистанциране от роднините.

Виж още
03.12.2024
Защо „кенгуру“ не е ергономична раница – и няма как да бъде

Носилката тип „кенгуру“ не е ергономична раница и преди да пристъпим към избора на средство за бебеносене, добре е да сме наясно за разликите. Кенгуру“ не може да не се счита за ергономично решение поради няколко причини.

Увисващи крака вместо поза „М“

Ергономичните носилки са проектирани да поддържат тялото на детето в ергономична позиция. За целта крачетата и дупето следва да са в поза, подобна на дълбок клек, наричана още „поза М“. Това се постига чрез кройка, поддържаща дупето и бедрата на детето чак до свивките на коленете. "Кенгуру" носилките нямат такава поддръжка. При тях тясна ивица подхваща телцето на детето през чатала, а крачетата увисват надолу. Тази поза не просто не е ергономична, а е дори опасна – за тазобедрените стави. Тя може да доведе до дисплазия.

Натоварване на гръбнака

Ергономичните раници за малки бебета задължително трябва да позволяват поддържането на С-образна извивка на гръбнака на детето. Те не бива да форсират изправянето на гърба. "Кенгуру" носилките обичайно нямат възможността да поддържат тази извика. Това може да бъде не само неудобно, но и вредно, защото в най-ранните месеци на бебето гръбнакът е все още твърде крехък за подобно натоварване. Това е още една причина, поради която „кенгуру“ не е ергономична раница.

Единична точка на натиск

Носилките тип кенгуру не разпределят теглото на бебето върху широка площ, както прави платката на ергономичната раница. Вместо това цялата тежест на тялото се концентрира в тясната ивица, която преминава между крачетата. Това създава ограничена точка на натиск, която може да причини дискомфорт на детето.

С лице напред

Кенгуру носилките често биват харесвани заради факта, че са замислени да могат носят детето с лице напред, тоест с гръбче, опряно в корема на родителя. Тази позиция обаче има две особености. От една страна притискането на корема на родителя към гръбчето форсира детския гръбнак напред, а това в ранна детска възраст е опасно. От друга страна колоритът и динамиката на претоварват нервната система на детето.

Материи и комфорт

Много от носилките тип кенгуру са изработени от синтетични материали или такива, които могат да бъдат запарващи. Ергономичните носилки в повечето случаи се изработват от естествени материи и подпомагат вентилацията. В Слингомания това е един от основните ни принципи: носилката задължително трябва да е от естествен материал! Боравим с модели от памук, лен, бамбук и задължително текстилът е слингов.

Накратко, кенгуру носилките изпълниха една добра мисия – те припомниха на човечеството, че носенето на бебето по много причини е за предпочитане пред бутането на бебешка количка. Но днес знаем, че за безопасна употреба и здравословно развитие на бебето се препоръчват ергономичните носилки, които щадят тазобедрените стави, гръбнака, цялото тяло и нервната система на детето. Сравнението показва, че просто „кенгуру“ не е ергономична раница.

Виж още
09.09.2024
Болка в гърба при бебеносене – как да го избегнем

Рядко, но понякога се случва да изпитваме болка в гърба при бебеносене. Това не трябва да е така и най-често можем да го избегнем. Как? Чрез адекватно настройване на ергономичната раница. (А масажа ли? Хех, той няма да реши проблема, така че... Масажа си го оставете за удоволствие!)

Болка в гърба при бебеносене може да се появи в два случая: когато раницата не е настроена правилно и когато бебето е надраснало раницата.

Настройване на раницата

За да не ни боли гръб или кръст при носене на бебето с ергономична раница, нейният колан трябва да е добре затегнат. Той не бива да е хлабав и да се върти свободно около талията. Коланът поема част от тежестта на бебето, затова, ако е хлабав, той ще се смъква и предната му част ще слиза на нивото на корема. Това означава, че центърът на тежестта на бебето се измества напред и надолу, което „дърпа“ раменете напред и надолу и води до болки в гърба и особено кръста.

За добрата позиция на бебето отговорност имат и презрамките. Когато са добре подплатени, те разпределят тежестта по-равномерно и не теглят раменете напред и надолу. Ако презрамките са хлабави и се образува луфт между тях и тялото, това е знак, че не са добре настроени и най-вероятно ремъците им трябва да се притегнат, докато всяка презрамка прилепне добре към тялото на бебеносещия.

Ако раницата е настроена добре, тя никога няма да:

  • предизвиква дискомфорт в гърба, раменете и врата;
  • Ви кара да се накланяте в която и да е посока;
  • Ви кара да искате да се отървете от нея след 20 минути бебеносене.

Бебето е надраснало носилката?

Другата възможна причина за болка в гърба при бебеносене е ситуацията, в която бебето е надраснало носилката. Най-често това се случва в късните месеци на носене на бебе в слинг.

И слингът, и раницата са предназначени да придържат бебето така, както бихме го носили „на ръце“ – прегърнато, притиснато до тялото на родителя, на една целувка разстояние.

Носене на гръб

С порастването на детето и неговото заякване става възможно да носим детето на гръб с помощта на ергономична раница. Това е допустимо тогава, когато бебето вече умее стабилно да стои в седнало положение.

Носенето на гръб свежда до минимум вероятността да усетим болка в гърба при бебеносене. Освен това позволява на детето да гледа в същата посока, в която гледа и бебеносещият родител, т.е. напред.

Виж още
Политика за поверителност Политика за Бисквитки