Бебетата растат смайващо бързо и много често стигаме до решението да подарим неизносените им дрешки на други семейства, чиито дечица са по-малки. Подобно нещо се случва и с ергономичните раници за носене на децата. Когато децата ги „надраснат“, раниците, които са здрави и запазени, често биват подарявани – на братя и сестри, на приятели, на съседи и добри познати. Можем ли да носим бебето си в ергономична раница втора ръка? Това е нашият съвет: допитайте се до консултант, преди да купите - а не след това.
Множество изследвания доказват, че носенето на бебето близо до тялото на родителя укрепва връзката между детето и родителите, облекчава дискомфорта при колики и никнене на зъбки, насърчава речевото развитие. Същевременно това позволява майката или таткото да разполага със свободни ръце за справянето с рутинни дребни задачи. При придобиването на ергономична раница втора ръка конструкцията следва да бъде внимателно инспектирана. Родителите е добре проверят за прекомерно износване на текстила, здравината на катарамите и ремъците, закопчалките, които държат коша, колана.
Но дори да се уверим, че всичко е здраво, това не е гаранция, че ще можем да носим своето бебе в ергономична раница втора ръка. Причината е основно в това, че всички ние сме различни като телосложение. Следователно конструкция, която е прилягала отлично на едного, може да е неудобна и понякога дори напълно неадекватна за другиго.
Ръстът
Ръстът на майката е един от ключовите фактори, по които се различаваме. Заради различния ръст може да се окаже, че нашата ергономична раница втора ръка е неудобна. Например, раница с дълги презрамки, която пасва отлично на висок човек, може да се окаже абсолютно непригодна за ниска на ръст майка. В някои случаи презрамките просто не могат да се скъсят достатъчно, дори да бъдат свити до позиция „минимум“. Тогава бебето ще увисва ниско спрямо тялото на родителя. Вместо пред гърдите му, бебето ще застава пред корема, което прави носенето неудобно и за детето, и за възрастния.
Рамене и раменна гъвкавост
Конструкцията на раменете на родителя също има значение: не всяка раница приляга еднакво на различните типове рамене. Раница с широка презрамка не би застанала добре на крехка дама с компактни рамене.
Освен ширината на рамената, значение има и тяхната форма. Хората с по-остри, „правоъгълни“ рамене като цяло нямат съществен проблем, при тях почти всички модели прилягат добре. Заоблените рамене обаче изискват по-специфична конструкция на презрамките. Значителна част от производителите на ергономични раници разработват модели с извита презрамка, която навлиза по-навътре в зоната на гърба – двете презрамки се „сближават“ в областта на плешките на носещия родител.
Друг фактор на различие е височината на ремъка, скрепващ презрамките една към друга в зоната на гърба. Този ремък се закопчава с оглед безопасност, най-често катарама или магнитна закопчалка. Но това изисква да се пресегнем и достигнем до средата на гърба си – докъм зоната между плешките. Има хора с гъвкави стави, които с лекота се пресягат зад главата си и могат да достигнат до средата на гърба си с длан; има обаче и хора, които не могат да стигнат по-далеч от основата на врата си. Това е въпрос на физиологични дадености, които не можем да променим. Ала ергономична раница втора ръка, която е с ниско разположен свързващ ремък, би била неудобна и дори невъзможна за ползване от човек, който не може да се пресегне толкова назад към гърба си.
Тазовите кости
Тазовите кости също са фактор за удобството на раницата. При хора с „остра“ телесна конструкция, когато тазовите кости са ясно изразени и „изпъкнали“, един твърд колан на ергономичната раница би бил неудобен – той ще опира остро в „кокала“. Ако имаме подобно телосложение и вземем ергономична раница втора ръка от семейство, в което родителите нямат толкова изпъкнали тазови кости, дълго ще се чудим защо тази раница ни е неудобна, „опира“, „ръби“ и създава дискомфорт.
Има ли адекватно решение?
Както става ясно, изборът на ергономична раница е изключително индивидуален, твърде много зависещ от личните физически дадености на бебеносещия родител. Естествено, че значение има и самото дете. Например, едно едро бебе, носено от нисичка и слабичка майка, поставя много изисквания към ергономичната раница.
Изборът става още по-сложен тогава, когато и двамата родители носят бебето, защото неизбежно телосложението им е различно. Тогава конструкцията и компонентите на носилката трябва да са с огромни възможности за регулиране и бързо пренастройване.
Ето защо твърде рядко се случва ергономична раница втора ръка да приляга добре и на второто бебеносещо семейство.
От друга страна точно с това можем да бъде полезни ние, консултантите по бебеносене. Преди да купите (или приемете за подарък) ергономична раница от семейство, което вече няма нужда от нея, най-добре е да се допитате до консултант дали конкретният модел би бил удачен спрямо личните Ви физически данни. Идеалният случай предполага да изпробвате раницата в присъствието на консултант, за да Ви помогне да я регулирате и да прецените дали конструкцията й приляга на собствената ви физика.
Подобна практика съществува, например, при покупка на автомобил втора ръка. Мнозина купувачи ангажират (най-често срещу хонорар) механик, който да ги придружи при огледа и тестването на колата, преди да сключат сделка с продавача. Можем да заимстваме добрата практика, защото носенето на бебето трябва да е безопасно за детето и удобно за него и родителите.