Преди да се роди бебе в семейството, бъдещите родители внимават с какво се храни бременната жена, за да не навреди на очакваното дете. Но когато то се появи на бял свят, хората изцяло преосмислят с какво се хранят. Нагласата се преобръща. Семействата започват съзнателно да търсят чиста храна за бебето си – и за самите себе си. Това сподели по време на форума „Спокойни бебета“ Ралица Касимова, съосновател на "Хранкооп София" – организацията, която провежда фермерски пазари в столицата и редица големи градове в страната.
„Когато видя млади семейства по пазарите, се радвам много. Това говори за осъзнат избор, хората който са направили – избор за своето здраве и здравето на поколението“, казва Касимова. „Когато човек погледне посетителите, това са преимуществено млади семейства с бебета и деца“. Своите наблюдения Касимова базира на над 10 години организиране на ежеседмични фермерски пазари и над 13 години функциониране на кооператива „Хранкооп София“.
Нещо повече от пазаруване
От самото си начало „Хранкооп София“ дава заявка, че работи с подбрани, качествени производители. Всички те предлагат екологична чиста продукция. Организацията контролира предлагането, но преди всичко насърчава личния контакт производител-купувач. „Много хора, преди да дойдат при нас, а и доста след като започнат да пазаруват редовно, всъщност не подозират, че при нас има задължително условие. Това е: зад щанда да да стои самият производител! Може да е самият той или член на семейството му, на стопанството,“ казва Касимова.
С течение на времето това изгражда жива връзка между фермерите и техните потребители. Познанствата постепенно еволюират в приятелства. „За потребителите е важно, разбира се, да знаят кой произвежда храната им – тази, която дават на децата си. А за производителите е изключително зареждащо. Окриляващо е да познават хората, които купуват продуктите им. те виждат жени с коремчета, после с бебета и после с вече подрастващи деца, които щъкат по пазарите! Възникват дори отношения, при които даден производител казва, „този клиент обича нещо, аз ще му го запазя, въпреки че той ще дойде по-късно на пазара“, казва Касимова. Понякога потребителите дори ходят на гости на фермерите.
Осъзнато родителство
„Родителите, които виждаме на пазарите, са активни потребители. Те са много информирани родители. За тях е много важно от кого какво купуват. Знаят, че инвестират в здравето си и това на децата си,“ казва съоснователката на фермерските пазари. „Това е една от причините, заради които ние държим именно производителите да бъдат зад щанда. Така потребителите могат максимално точно, ясно и от извора да получават информация за подбора на чиста храна за бебето, за себе си, за семейството“.
Хората се образоват, интересуват се и осъзнават повече. „И много ми се иска да допринасяме за това. Често ми се случва да получавам обаждания от потребители от страната, които търсят продукти за захранване на бебе. Съдействам им винаги както мога. Гледам или да изпратим с куриер, или да ги свържа с местни производители, които живеят наблизо, за да ги зареждат. Още когато влязох в тази организация, аз се зарекох, че каквото зависи от мен – ще го сторя, за да помагам на хората да имат достъп до качествена храна.“